Workshop "String Theory Methods in the Real World"


Bak, "Puzzles in a defect thermodynamics", B
Belitsky, "Integrability and Baxter equations in super Yang-Mills theories", C
Casalderrey-Solana, "Probing the AdS/CFT plasma with heavy quarks", B
Erdmenger, "Holographic mesons at finite temperature and density", A/B
Erlich, "Electroweak symmetry breaking from the D4-D8 system", C/A
Evans, "Holographic QCD and hadronization" (Mon-Wed), A/C
Faulkner, "A speed limit for mesons", B
Gherghetta, "Dynamical Soft-Wall AdS/QCD", A
Hartnoll, "AdS/CFT and tabletop physics", C
Iancu, "Partons and jets in gauge theories at strong coupling", C
Katz, "Learning about AdS/QCD from 2D QCD", A/C
Mateos, "Photon production by strongly coupled plasmas", B
Moore B
Nagle, "The three Q's: Quasi-Particles, Quarkonia, and Quantitative Analyses" (Mon-Tue), B
Natsuume, "Hydrodynamics and beyond in AdS/CFT", B
Parnachev, "Topological entanglement, holography, and confinement", C
Pomarol, "Baryon physics from 5-dimensional skyrmions", A
Radyushkin, "Hadronic form factors in AdS/QCD", A
Romatschke, "A gravity-dual toy model of heavy-ion collisions", B
Thorn, "Subcritical string and large N QCD", D
Tseytlin, "Quantum strings in AdS5xS5", D
Yarom, "'Studying jet correlations at RHIC via AdS/CFT", B
Zajc, B

Categories: A (hadrons/holography), B (thermo/hydro/RHIC), C(holography/other), D (strings)

Tentative schedule:

Monday 5/12:

09:00-10:00 Zajc
10:00-10:30 Break
10:30-11:15 Casalderrey-Solana
11:15-12:00 Yarom
12:00-14:00 Lunch
14:00-14:45 Natsuume
14:45-15:30 Romatschke
15:30-16:00 Break
16:00-16:45 Faulkner

Tuesday 5/13
09:00-10:00 Nagle
10:00-10:30 Break
10:30-11:15 Erdmenger
11:15-12:00 Mateos
12:00-14:00 Lunch
14:00-14:45 Moore
14:45-15:30 Karch/Chesler
15:30-16:00 Break
16:00-16:45 Hartnoll

Wednesday 5/14

09:00-09:45 Thorn
09:45-10:30 Tseytlin
10:30-11:00 Break
11:00-11:45 Belitsky
11:45-12:30 Iancu
12:30-14:15 Lunch
14:15-15:00 Evans
15:00-15:45 Parnachev
15:45-16:15 Break
16:15-17:00 Erlich

Thursday 5/15

09:00-09:45 Pomarol
09:45-10:30 Gherghetta
10:30-11:00 Break
11:00-11:45 Katz
11:45-12:30 Radyushkin
12:30-14:15 Lunch
14:15-15:00 Bak
15:00-15:45 Rey
15:45-16:15 Break
16:15-17:00 Yaffe, closing